A világ különböző pontjairól gyűjtöttünk össze olyan mutatós ökoépületeket, amelyek között van kunyhó, filléres ház és még egy 20 emeletes monstrum is.
1. Domboldalba vájt villa, Svájc
Ez az épület a fürdőiről is ismert Valsban található. Egy német szakember, Christian Muller tervezte. Az épületet bérbe lehet venni, így évente több száz vendéget fogad.
2. Fab Lab Ház, Spanyolország
Ez a csodás, nagyrészt fából készített kunyhó először Katalóniában volt kiállítva, mára már a világ több pontján megtalálható. Egy spanyol tervezőcsapat fejlesztette a környezetbarát épületet, amelynek minden eleme előregyártott, az energia egy részét pedig a tetőre szerelt napelemekből nyeri.
3. Kisház diákoknak, Svédország
A svédeknél ezzel az épülettel próbálnak megoldást találni az itthonihoz hasonló albérletválságra a diákok körében. Ott főként nem a pénzzel, hanem a szabad kapacitással van probléma, a svéd tervezők ezt próbálták meg egyensúlyozni a tökéletesen hőszigetelt kunyhókkal.
4. Ökoház 100 ezer forintért, Oxfordshire
Ezt az épületet mindössze 250 fontból dobta össze a brit tulajdonos, aki csak hobbit házként emlegeti. A falak vályogból készültek, a nyílászárók nagy része viszont hiányzik.
5. Öko-faház, Sussex, Egyesült Királyság
Ebben a kicsinek tűnő faházban akár 4 ember is kényelmesen elfér.
6. Zöld üvegház, Japán
A tulajdonos még úgy sem érezte elég közelinek a természetet, hogy egy erdő szélére építette a házat, ezért egy kicsit továbbgondolta, és fákat ültetett az üvegházába.
7. Részben föld alatti ökoház, The Hamptons, Egyesült Államok
Ez az a ház, amit mindenki elfogadna. Környezetbarátság és luxus. A kettő nem zárja ki egymást.
8. Kenderből készült ház, Észak-Karolina, Egyesült Államok
Ez az épület a stabil és nagy teherbírású kenderből készült. Sokan nem tudják, de a növényt nem csak Magyarországon illegális dolgokra lehet használni, hanem mondjuk textilipari nyersanyagként, vagy épp építőanyagként is.
9. Csomóház üdülők, Dél-Korea
Ez az üdülőkomplexum már csak a pazar kilátás miatt is rengeteg látogatót vonz.
10. A világ legnagyobb vertikális kertje, Szingapúr
Miért ne lehetne gyümölcsöt vagy zöldséget termeszteni a nagyvárosokban, akár többemeletes házakon is? Így gondolhatták ezt annak a szingapúri lakóháznak a tervezői is, akik a világ legnagyobb függőleges kertjét hozták létre. Az aprócska, Budapestnél alig nagyobb ázsiai államban fontos szempont, hogy az egyre növekvő lakosságszám ellenére a zöldfelületek aránya se szoruljon vissza.
Már időszámításunk előtt rájöttek, hogy a napsugarak segítségével tüzet lehet gyújtani. Először még csak lencsék segítségével, később már tükörrendszerrel használták ki a Nap adta lehetőségeket. Az első naperőművet ugyan jóval később adták át, de még így is korábban, mint gondolnánk.