Az aktívház olyan épület, ami megtermeli az ott élők energiaigényét. Ezekben az otthonokban szó szerint semmilyen rezsiköltség nincs.
Egyre elterjedtebb ez a környezetbarát megoldás, bár egyelőre még nem mindenki engedheti meg magának. Ez főként az energiatermeléshez használt eszközök magas ára miatt van, de ne feledjük, egyre olcsóbban lehet ezekhez hozzájutni, így 10-15 éven belül elképzelhető, hogy ilyen épületekből rengeteg készül.
A hatékony hőszigetelés mellett alapból kevesebb energiára van szüksége egy ilyen ingatlannak, mint egy átlagos lakóháznak. Jó hír, hogy az energiatermelésre használt egységek utólag is beszerezhetők, így akár egy jól szigetelt családi ház is átváltozhat pár év alatt aktívházzá.
Mi az előnye egy ilyen háznak? Amellett, hogy zéró szén-dioxid kibocsátása van, hosszú távon még olcsóbb is a nem létező rezsiköltségek miatt, mint egy átlagos épület.
1. Ausztria első családi aktívháza
Ez az épület az Alpok hegyes-dombos részén helyezkedik el. A fűtést hőszivattyúkkal és napkollektorral oldja meg az itt élő család, áramot pedig a nagy teljesítményű napelemek termelnek az energiatakarékos berendezésekhez.
2. Toronto, Kanada
Ez az aktívház volt az első ilyen minősítésű épület a világon. A bent elhasznált vizet is újrahasznosítják, az éjszakai világítást pedig energiatakarékos led lámpák biztosítják.
3. Thorold, Kanada
A kanadaiak nem véletlenül vannak két házzal is ebben az összeállításban. Amellett, hogy az épületnek nincs rezsiköltsége, jól is néz ki.
4. Pécs – Magyarország első felújított aktívháza
Ez a ház eredetileg 1970-ben épült a baranyai megyeszékhelyen. A Pécsi Tudományegyetem munkatársai közel egy évtizedes kutatás eredményével megtámogatva tervezték meg az aktívházzá alakítást.
5. Stuttgart, Németország
A saját energiaigényét megtermelő ház különlegessége, hogy egy nap alatt megépíthető. Az intelligens fűtési rendszer képes megtanulni a lakók igényeit és a kinti időjáráshoz igazítva állítja be a hőmérsékletet.