A házi készítésű táptalaj három kritériumnak kell megfeleljen
- Legyen elég szilárd ahhoz, hogy megtartsa a megerősödött növényeket
- Legyen annyira laza a szerkezete, hogy a levegő és a víz áramlása zavartalanul megtörténhessen
- Legyen teljesen mentes gyomnövények magjaitól és a kórokozóktól
Az ilyen, házi készítésű táptalajok egyik alapja a kókuszrost. Ez a kókuszfeldolgozó ipar mellékterméke. Azért fantasztikus választás, mert jól tartja a vizet, így nincs szükség olyan gyakori öntözésre.
Sima föld is kerülhet a keverékbe kókuszrost helyett, viszont előtte mindenképp sterilizálni, kell, hogy kihaljanak belőle a kórokozók, gyomok és a baktériumok. Ennek a legegyszerűbb módja, hogy a szükséges mennyiséget sütőbe tesszük és 200 fokra hevítjük. Ha sterilizált föld mellett döntesz, akkor fontos, hogy a szerkezet fellazítása érdekében homok is kerüljön a mixbe.
Ahhoz, hogy a saját táptalajban biztosítva legyen a levegőztetés, perlitet érdemes választani. Ez egy könnyű, vulkáni eredetű kőzet, általában a nagyobb Tüzép-telepeken beszerezhető. A perlitet lehet helyettesíteni vermikulittal is – ez utóbbi szintén egy természetes alapanyag, amely szinte minden nagyobb gazdaboltban megvásárolható.
A tápanyag-szükséglet biztosítására komposztot is kell tenni a mixbe. Otthon is legyártható, ehhez azonban oda kell figyelni arra, hogy a komposztálódás teljesen megtörténjen, mielőtt használnánk. A komposztot a táptalaj gyártása előtt érdemes leszitálni.
A recept
- 2 adag kókuszrost
- 1 adag kész, szitált komposztot
- 1 adag perlit
Az adag mérete bármekkora lehet, vizespohártól kezdve a talicskányiig – csak attól függ, hogy mennyi házi készítésű táptalajra van szükségünk.
Először a kókuszrostot kell a könnyebb kezelhetőség érdekében vízbe beáztatni, és apró darabokra törni. Ezután kell hozzáadni a perlitet és az elegyet elkeverni. Utolsó lépésként jöhet a komposzt és készen is van a házi táptalaj.