Az ásványgyapot termékek napjaink népszerű szigetelőanyagai. Talán sokak előtt ismert, hogy az ásványgyapot valójában gyűjtőfogalom, mely alapvetően a kőzetgyapot és üveggyapot szigeteléseket foglalja magába. E két típus közötti választás azonban sok építtető számára kihívást jelenthet.
A kőzetgyapot és az üveggyapot közötti különbségek ismerete fontos a megfelelő szigetelőanyag kiválasztásában.
Mit takar az ásványgyapot fogalma?
Az ásványgyapot olyan szigetelőanyag, amely természetes ásványi nyersanyagokból, mint például a bazalt, gabbro, dolomit vagy kvarc, homok stb. készül. Az előállítási folyamat során a nyersanyagokat 1000 °C körüli / feletti hőmérsékleten olvasztják meg, és vékony szálakra alakítják. Ezután többnyire gyantát alkalmaznak kötőanyagként, hogy rugalmas és porózus anyagot hozzanak létre. Az ásványgyapot termékek kiváló hőszigetelési, akusztikai és tűzálló tulajdonságokkal rendelkeznek.
A kőzetgyapot tulajdonságai és felhasználása
A kőzetgyapot tulajdonságai közé tartozik a magas testsűrűség, mechanikai szilárdság és az 1000 °C-ot is elérő hőmérsékletekkel szembeni ellenállás. Nem gyúlékony, és tűz esetén nem bocsát ki mérgező gázokat, égve nem csepeg. Ezenkívül páraáteresztő, azaz megakadályozza az épületek helyiségeiben a nedvesség, penész kialakulását. A kőzetgyapot széleskörűen felhasználható: kiválóan alkalmas homlokzatok, lapostetők, padlók, tetőterek, válaszfalak hő- és hangszigetelésére, valamint az ipari létesítményekben is gépészeti szigetelésként is alkalmazható.
Az üveggyapot tulajdonságai és felhasználása
Az üveggyapot tulajdonságai közé tartozik a könnyűség, rugalmasság és ruganyosság. Könnyen megmunkálható, ami megkönnyíti az egyenetlen felületekhez és az összetett alakzatokhoz való igazítást. Tűzállósága valamivel alacsonyabb, mint a kőzetgyapoté. Az üveggyapot alkalmazási területei közé tartozik a tetőtér, válaszfalak, álmennyezetek és műszaki berendezések szigetelése.
A kőzetgyapot és az üveggyapot közötti eltérések
A fő különbségek ezen anyagok között szerkezetükből, fizikai tulajdonságaikból és műszaki paramétereikből adódnak. A kőzetgyapot nehezebb, merevebb és magasabb hőmérsékletekkel szemben ellenálló, ami alkalmassá teszi a legmagasabb tűzállósági követelményeknek megfelelő alkalmazásokra. Az üveggyapot a kőzetgyapothoz képest könnyebb, alacsonyabb testsűrűségű, alacsonyabb olvadáspontú anyag.
Melyik ásványgyapot szigetelést válasszuk?
Kőzetgyapot vagy üveggyapot? A választást az építkezés specifikációi és az egyéni igények alapján kell meghozni. Ha a legmagasabb tűzállóság és a kiváló hangszigetelés a prioritás, a kőzetgyapot lehet a jobb választás. Ha megelégszünk ennél alacsonyabb paraméterekkel, mindkét anyag megfelelő. Egy dolgot azonban érdemes figyelmbe venni: ahol a minősítésekben, tartószerkezeti, tűzvédelmi méretezésben, számításban kőzetgyapot szerepel, azt nem lehet üveggyapotra kicserélni – nem úgy, mint fordítva. A megfelelő ásványgyapot típus kiválasztása megköveteli az építkezési feltételek, a szigetelési követelmények és a beruházásra szánt költségvetés elemzését.
Az ásványgyapot szigetelőtermékek ára – kőzet- és üveggyapot összehasonlítása
Sok esetben az üveggapot beszerzési költsége alacsonyabb – viszont ne feledjük, hogy a kőzetgyapot előállítási folyamata bonyolultabb, és műszaki paraméterei jellemzően magasabbak. Az üveggyapot ilyen értelemben lehet, hogy gazdaságosabb, azonban előrodulhat, hogy alkalmazásával minőségi kompromisszumot kell kötni a szigetelés terén.
A kőzetgyapot és az üveggyapot közötti választás sok tényezőtől függ, például a műszaki követelményektől, az építkezés jellemzőitől és a költségvetéstől. Mindkét anyagnak megvannak a maga egyedi előnyei, széles körben használhatóak az építészetben.