Biztonságos-e a kőzetgyapot?
A kőzetgyapottal történő szigetelési, kivitelezési munka alapvetően nem hordoz egészségügyi kockázatot. Ritkán, de előfordulat azonban olyan eset, amire nem árt előre felkészülni. Milyen helyzetekre gondolunk?
A kőzetgyapot szálak belégzése esetén öblítsük ki a torkunkat és fújjk ki az orrunkat. Amennyiben az anyag közvetlenül bőrrel érintkezik, gyengéden mossuk le a bőrt hideg vízzel és szappannal. Ha az anyag a szembe kerülne, öblítsük ki a szemünket bő vízzel. Ha véletlenül lenyeltük az anyagot, sok vizet igyunk ezt követően. Összefoglalva, az anyag érintkezve bőrünkkel, szemünkkel torkunkkal, valamint az anyag vágása, szerelése során keletkező kisebb mennyiségű por miatt ideiglenes viszketést okozhat, azonban ez orvosi ellátást nem igényel.

Mire figyeljünk a kőzetgyapottal történő kivitelezés esetén?
Bizonyos intézkedésekkel minimalizálhatjuk, illetve kizárhatjuk, hogy a fentebb említett helyzetek valamelyike előálljon. Elsősorban javasolt a karokat és lábakat is teljesen fedő munkaruha illetve védőszetyű használata. A kesztyű, hosszú ujjú ruházat, nadrág és védőszemüveg használata megvédi a bőrt és a szemet az irritációtól. Ha orrot és a szájat eltakaró maszkot viselünk, csökkenthető a por belélegzésének kockázata.
Javasolt továbbá védőszemüveg alkalmazása olyan esetekben, ha a fejünk feletti területen doldozunk. Ajánlatos a munkaterületet gyakran szellőztetni, majd a munvégzést követően, de akár közben is a munkaterületet takarítani, porszívózni.
Összegzés – biztonságos munkavégzés kőzetgyapottal
A kőzetgyapottal történő munkavégzés biztonságos, nem tartogat az egészséget károsító veszélyeket. A kisebb kellemetlenséggel járó viszketés, bőrirritáció esélye is minimalizálható, ha a kivitelezési munka során megfelelő védőruhát, védőfelszereléseket használunk. A munka elvégzését követően javasolt a munkaruha és az eszközök megtisztítása. A tudatos munkavégzés minimalizálja az egészségi kockázatokat.