Nagy-Britannia az elmúlt években rengeteget fektettek a nap- szél- biomassza- és vízerőművek fejlesztésébe és ez 2018-ra már egyértelműen megváltoztatta a korábbi arányokat. Június első hetében fordult először elő az, hogy a megújuló erőforrások adták az előállított energia több mint felét.
Június 7-én a nap-, szél-, és vízenergia megelőzte a szén- és gázerőművek teljesítményét, az ország energiaszükségletének 50,7%-át állították elő. A szintén alacsony szén-dioxid kibocsátással járó nukleáris energiával együtt ez az arány 70% felett volt.
A történelmi rekordhoz jelentősen hozzájárultak a tengerbe telepített, úgynevezett offshore szélerőművek, amelyek a termelés 10%-át adták. Ez jóval meghaladta a szakemberek előzetes várakozásait. A nemzetközi környezetvédő szervezetek elismeréssel fogadták a bejelentést. Szerintük ez az eredmény egy óriási lépés ahhoz, hogy Nagy-Britannia energiarendszere teljes egészében alacsony szén-dioxid kibocsátásúvá váljon.
Június 7-e egyébként nemcsak a briteknél volt sikeres nap a megújuló erőforrások szempontjából. Egész Észak-Európában rekordot döntött a szélenergia-termelés. Főleg a dánoknak volt jó napjuk, mivel Dániában tavaly az energiatermelés 43,4 százalékát szélerőművek fedezték. Az országban egyébként korábban már arra is volt példa 2017 márciusában, hogy egy napon keresztül a teljes energiaigényt kiszolgálták a szélerőművek. Nem véletlen, hogy a dánok célként tűzték ki, hogy 2030-ra teljesen megszabadulnak a szén-dioxid kibocsátó erőművektől.