A tavaszig tartó fűtési szezonban több olyan veszélyforrás is felbukkanhat, amit megfelelő döntésekkel könnyen el lehet hárítani, vagy adott esetben meg lehet előzni. Rögtön az első ilyen a gyakorlatilag egész nyáron álló vagy alacsony teljesítményszinten üzemelő tüzelő-fűtő berendezések ellenőriztetése.
A Katasztrófavédelem azt javasolja, hogy ezeket az eszközöket mindenképp ellenőrizze szakember, meghibásodás esetén pedig ne kockáztassunk, hanem azonnal hívjunk szerelőt. Ha a berendezés új, akkor azt a használati utasítás szerint használjuk, és ne attól eltérően.
A kéményseprőt mindenképp engedjük elvégezni az ingyenes lakossági ellenőrzést, hiszen a részben vagy teljesen eltömődött kémények miatt megemelkedhet a lakásban a szén-monoxid szintje, ami adott esetben halálos mérgezést is okozhat. A kéményseprő munkájával ez megelőzhető.
Ennek ellenére ajánlott a megfelelő minőségű szén-monoxid-érzékelő beszerelése, ha még nem történt meg. Vásárlás előtt érdemes utánajárni annak, hogy mely termékek megfelelők a Katasztrófavédelem szerint. Ajánlott hő- és füstérzékelők beszerzése is arra az esetre, ha valaki kályhával vagy kandallóval (is) fűt.
Kerülni kell az olyan tüzelőanyagok használatát, amik nem felelnek meg az előírásoknak. A szemét égetése nemcsak azért tilos, mert környezetszennyező, hanem mert az égés során súlyosan mérgező anyagok is felszabadulhatnak.
A tűzesetek megelőzése érdekében semmiképp ne legyen éghető anyag a kályha vagy kandalló közelében, így még az esetlegesen kipattanó parázs sem tud károkat okozni. Biztonsági okokból ajánlott pár ezer forintért egy kis méretű porral oltó készülék beszerzése, hiszen fő a biztonság.