Egy tetőtéri fürdőszobát nem könnyű kialakítani. Gondos tervezést, előkészítést és megfelelő anyagválasztást igénylő művelet.
Bár v árosból származom , de most vidéken élek. És napról napra erősödik bennem az érzés, hogy életem hátralévő részét itt akarom tölteni. A problém ám mindössze a nnyi , hogy a nagyszüleim től örökölt kis házacska – annak ellenére, hogy szinte folyamatosan javítok és újítok benne valamit – makacsul ellenáll annak, hogy modern, kényelmes lakássá vál jon . És bár élvez em az életet a házikóban, lelkem mélyén tudom, hogy előbb – utóbb az egészet át kell építenem.
Most épp a fürdőszoba kialakításával foglalkozom . Az egyetlen lehetőségem, ha a fürdőszobát a tető térben alakítom ki. Igaz, hogy fel kell majd menni a lépcsőn minden egyes alkalommal, ha tisztálkodni akarok, de egyszerűen máshol nem férne el. Majd talán kádat használok, ha egyáltalán elfér, hogy legalább ennyi kényelmem legyen. A munkálatok megkezdése előtt informálódtam: beszéltem egy építész barátommal, és meglátogattam néhány ismerősömet, akiknek szintén emeleti, vagy tető téri fürdőjük van otthon.
Tetőtéri fürdőszobát a semmiből – a kezdetek
Ha a padlástérben szeretnénk bármilyen helyiséget kialakítani, az első lépés annak felmérése, hogy mekkora az a felület, amit érdemben tudunk használni, ahol – meglátásom szerint – legalább 1,90 m a belmagasság. A ferdetetők kialakítása miatt ugyanis a tetőterek széle – még a szokásos térdfalak alkalmazása esetén is – viszonylag alacsony, ahová csak lehajolva tudunk eljutni. Persze ezen helyekre is tehetünk pl. tárolókat, kisebb szekrényeket, de egy fürdőszoba esetében a kád vagy a zuhanyzó, a mosdó nem kerülhet ilyen helyre, vagy igen kényelmetlen lesz a használatuk.
Fürdőszoba
Aztán: ha fürdőszobát tervezünk a tetőtérbe, fontos, hogy a tetőtér páraáteresztő hőszigeteléssel rendelkezzen. Ezt például a kőzetgyapotból készült szigetelőanyagok alkalmazásával tudjuk elérni. Egy nem megfelelően szigetelt, hideg tetőfelülettel érintkező forró, nedves levegő kicsapódik. És a tetőn vagy a falakon lévő nedvesség az első lépés a penészesedési problémákhoz. Természetesen a penészesedés elkerüléséhez szükséges a helyiség megfelelő és gyakori szellőztetése is. A fürdőszobánk használhatóságát befolyásolja a tetőtér széleinél kialakított térdfalak magassága is. Ideális esetben a térdfal legalább 110 cm legyen. Ilyen magasság mellett, ha máshova nem tudjuk telepíteni, a bidé és a WC-csésze már közvetlenül mellé helyezhető. Mosdót, zuhanyzót vagy kádat inkább magasabb beltérbe, mondjuk egy, a fürdőszoba falaként kialakított tetőtéri válaszfal mellé tennék.
Fürdőkád
Tetőtéri fürdőszoba zuhanyzóval
A fürdőszoba kialakításakor választhatunk zuhanykabin és kád között. Mivel azonban a tetőtérben vagyunk, minden egy kicsit bonyolultabb. A zuhanykabint csak olyan részre tehetjük, ahol elég nagy a belmagasság és rendelkezésre áll legalább 1 – 1,5 m2-es terület. Ha ennél valamelyest több helyünk van, olyan zuhanyzót is beépíthetünk, melyek kényelmi funkciókkal szolgálnak (oldalsó fúvókák, esőzuhany stb.) vagy akár a modern hatású zuhanytálca nélküli kialakítás is megvalósítható. Ha kádra vágyunk, figyelni kell arra, hogy a kádba kényelmesen beléphessünk. A kád egyik oldalán ehhez jó, ha legalább 2,2 m-es belmagasságunk van, Ez megkönnyíti a fürdés utáni törülközést is.
Romantikus nyári este a fürdőszobában
Most már látható, hogy egy tetőtéri fürdőszoba elrendezése nem egyszerű kérdés, ami előzetes tervezést és átgondolást igényel. Az építőanyagok, stílusok, színek hatalmas választéka számos lehetőséget ad a megvalósításra, a fürdőszoba megjelenésére.
Tetőtér
Egy dolgot még nem érintettünk: fontos, hogy legyen(ek) ablak(ok) a fürdőszobán – nyilván egy tetőtéri ablakról van szó. Ez nem csupán a fényt engedi be, de a korábban említett szellőztetésnél is fontos szerepe lesz. Érdemes itt is megjegyezni, hogy ha az ablakot a kád fölé helyezzük, akkor bár egy tiszta nyári este élvezhetjük a csillagok és talán a hold látványát, de a nyitás-záráshoz valószínűleg be kell lépnünk a kádba. Vagy ez a kis kellemetlenség legyen a romantika ára?
FAQ
Hogyan létesítsünk fürdőszobát a tetőtérben?
Ha a padlástérben szeretnénk bármilyen helyiséget kialakítani, az első lépés annak felmérése, hogy mekkora az a terület, amit érdemben tudunk használni. Elmondható, hogy csak a tetőrétnek azt a részét tudjuk érdemben használni, ahol legalább 1,90 m a belmagasság. A ferdetetők kialakítása miatt ugyanis a tetőterek széle – még a szokásos térdfalak alkalmazása esetén is – viszonylag alacsony, ahová csak lehajolva tudunk eljutni. Persze ezen helyekre is tehetünk pl. tárolókat, kisebb szekrényeket, de egy fürdőszoba esetében a kád vagy a zuhanyzó, a mosdó nem kerülhet ilyen helyre, vagy igen kényelmetlen lesz a használatuk.
Mire kell figyelni egy tetőtéri fürdőszoba kialakítása során?
Ha fürdőszobát tervezünk a tetőtérbe, fontos, hogy a tetőtér páraáteresztő hőszigeteléssel rendelkezzen. Ezt például a kőzetgyapotból készült szigetelőanyagok alkalmazásával tudjuk elérni. Egy nem megfelelően szigetelt, hideg tetőfelülettel érintkező forró, nedves levegő kicsapódik. És a tetőn vagy a falakon lévő nedvesség az első lépés a penészesedési problémákhoz. Természetesen a penészesedés elkerüléséhez szükséges a helyiség megfelelő és gyakori szellőztetése is. A fürdőszobánk használhatóságát befolyásolja a tetőtér széleinél kialakított térdfalak magassága is. Ideális esetben a térdfal legalább 110 cm legyen. Ilyen magasság mellett, ha máshova nem tudjuk telepíteni, a bidé és a WC-csésze már közvetlenül mellé helyezhető. Mosdót, zuhanyzót vagy kádat inkább magasabb beltérbe, mondjuk egy, a fürdőszoba falaként kialakított tetőtéri válaszfal mellé célszerű tenni.
Zuhanyzóval vagy káddal lesz jobb a tetőtéri fürdőszoba?
A fürdőszoba kialakításakor választhatunk zuhanykabin és kád között. Mivel azonban a tetőtérben vagyunk, minden egy kicsit bonyolultabb. A zuhanykabint csak olyan részre tehetjük, ahol elég nagy a belmagasság és rendelkezésre áll legalább 1 – 1,5 m2-es terület. Ha ennél valamivel több helyünk van, olyan zuhanyzót is beépíthetünk, melyek kényelmi funkciókkal szolgálnak (oldalsó fúvókák, esőzuhany stb.) vagy akár a modern hatású, zuhanytálca nélküli kialakítás is megvalósítható. Ha kádra vágyunk, figyelni kell arra, hogy a kádba kényelmesen beléphessünk. A kád egyik oldalán ehhez jó, ha legalább 2,2 m-es belmagasságunk van, Ez megkönnyíti a fürdés utáni törülközést is. Általánosságban elmondható, hogy ha nagyobb helyünk van, válasszuk a kádat, ha kevesebb, akkor a zuhanyt.
Mire kell figyelni az ablak elhelyezésénél a tetőtéri fürdőszobában?
Fontos, hogy legyen(ek) ablak(ok) a tetőtéri fürdőszobán – nyilván tetőtéri ablakokról van szó. Az ablakokon nem csupán a fényt engedjük be, de a szellőztetésnél is fontos szerepük van. Érdemes megjegyezni, hogy ha az ablakot a kád fölé helyezzük, akkor - bár egy tiszta nyári este élvezhetjük a csillagok és talán a hold látványát -, de a nyitás-záráshoz valószínűleg be kell lépnünk a kádba. Vagy ez a kis kellemetlenség lehet a romantika ára?