Az elmúlt évek egyik legijesztőbb jelentését egy olyan klímakutató szervezet készítette, amely viszonylag ritkán ad ki ilyen jelentéseket, de azok a lehető legpontosabbak és a legmegalapozottabbak.
Az IPCC nem önálló kutatást végzett, hanem több ezer tanulmányt nézett át 133 szakértő, a dokumentumhoz további 38 ezer kommentet fűzött több mint ezer szakértő, mire elnyerte végleges formáját.
A jelentés lényege, hogyha a károsanyag-kibocsátás a jelenlegi mértékben folytatódik, akkor 2100-ra gyakorlatilag semmi nem marad a ma ismert világból. Ahhoz, hogy a még elviselhető mértékű 1,5 Celsius-fokos növekedés tartható legyen, a károsanyag-kibocsátást a jelenlegi felére kell csökkenteni.
A mostani tempóban már 2030-ra emelkedhet másfél fokot a Föld átlaghőmérséklete, az évszázad végére pedig akár 3 fokkal is magasabb lehetne.
Az emberi tevékenység által gyorsított klímaváltozás okozza az olyan szélsőséges időjárási jelenségeket, amelyeket Magyarországon is egyre többször tapasztalhatunk.

Ha nem történik szinte azonnali cselekvés, akkor mindennapossá válnak az árvizek, a szárazságok és a rekordokat döntögető hőhullámok. A világ egyes részein százmilliók kelhetnek útra az élelmiszerhiány és az állandósuló szélsőségek miatt.
Beláthatatlan következményei lehetnek a tétlenségnek
A 2 Celsius-fokos emelkedésnél a nyarak melegebbek lennének, így jóval több erdőtűz történne. A hőség miatt több növény és a gabonák beporzásáért felelős rovar kipusztulna. Nem beszélve a jégsapkák olvadása miatti tengerszint-emelkedésről, amely további milliókat kényszerítene otthonaik elhagyására.
A tudósok négyféle megoldást javasoltak, melyek közös célja a szénsemlegesség elérése. Ez azt jelenti, hogy annyi szén-dioxidot lehetne legfeljebb kibocsátani, mint amennyit a környezet el tud nyelni. Mindegyik megoldásban szerepel az erdőtelepítés és az elektromos járművekre való átállás.
Ez azonban csak akkor tarthatja jó esetben 1,5 fok alatt a globális felmelegedést, hogyha legkésőbb 2047-re eléri a Föld népessége a szénsemlegességet. Ehhez feltétlenül csökkenteni kell a fosszilis energiahordozók felhasználását.
Tudtad? A ROCKWOOL hő- és hangszigeteléssel te is tehetsz a klímaváltozás lassításáért. A kőzetgyapot-szigetelés természetes anyagok felhasználásával készült, így újrahasznosítható, ráadásul kiválóan tartja a hőt. A ROCKWOOL-lal ezért kevesebb energia is elég otthonunk melegen tartására, tehát kevesebb káros anyag jut a levegőbe.