Így lehet tűzbiztos az otthonod

ROCKWOOL

3 perc

Nincs borzasztóbb annál, mint amikor egy egész élet munkája lesz semmivé percek alatt. A háztűz még szerencsés esetben is képes elpusztítani a családi emlékeket, szeretett tárgyainkat, rosszabb esetben szeretteink életében is kárt tehet. Mit lehet tenni ellene? Itt van egy pár tipp, hogy hogyan előzhető meg az, hogy otthonunk a tűz martalékává váljon.

Ahhoz pár dolgot el kell végezni, hogy otthonunk teljesen tűzbiztos legyen, azonban érdemes a legtűzveszélyesebb részekkel kezdeni a biztonsági óvintézkedéseket. Ilyen például a konyha, vagy családi ház esetén a kandalló környéke, esetleg a kazánház.

Mindenképp érdemes beszerezni egy legalább 6 kilogrammos porral oltót, amely ABC-kategóriába kell, hogy tartozzon. Ezzel ugyanis el lehet oltani a szilárd, a folyékony és a gáz halmazállapotú anyagok által okozott tüzet.

A lakástüzek felét a nyílt láng használata okozza, ez pedig elsősorban a konyhákra jellemző. A konyhába jellemzően a kigyulladt serpenyők okoznak nagy problémát, ugyanis sokan nem tudják, hogy a lángra kapott serpenyőt vízzel tilos oltani, mert a hirtelen gőzzé alakuló víz kirobbantja az égő zsiradékot, tovább terjesztve a tüzet. Az ilyen tűzesetek megelőzéséhez F-jelű porral oltó beszerzése ajánlott. 

Nemcsak ott lehet gond, ahol nyílt láng van

A lakástüzek kisebb részét a benti dohányzás és a gyertyák használata okozza. A gyertyák használatánál elsősorban arra érdemes figyelni, hogy a mécses környékén még véletlenül se legyen olyan anyag, amely a tartó elrepedése után lángra kaphat vagy a szél a láng irányába fújhatja. Ha nagyobb gyertyát használunk, mindenképp olyan biztonsági zónát alakítsunk ki, hogy a gyertya ledőlése után se legyen minek lángra kapnia.

Az elektromos tüzek szerencsére egyre ritkábbak a megfelelő védelemmel ellátott elektronikai eszközök terjedésével. A rövidzárlat által okozott tűz nagy eséllyel elkerülhető, hogyha ilyeneket szerzünk be. Azonban még a megfelelő védelemmel ellátott eszközök is meghibásodhatnak, ezért, ha biztosra akarunk menni, akkor mindig húzzuk ki a konnektorból, ha már nem használjuk.

Léteznek passzív védelmet nyújtó megoldások is, ilyen például a kőzetgyapotból készült szigetelés, legyen szó akár homlokzati-, akár belső hő- vagy hangszigetelésről. A ROCKWOOL kőzetgyapot szigetelőelemeinek alapanyaga, a bazaltkő nem ég. Ez az, amiért a cég szigetelései tűzhatlanok, és megvédik a velük szigetelt épületeket a tűzterjedéstől.

AJÁNLJUK:

Így ég el a rossz minőségű hangszigetelő anyag – videóval

Ha valaki járt már stúdióban, próbateremben vagy egyéb olyan helyen, ahol az átlagosnál nagyobb zajterhelés keletkezik, akkor nagy valószínűséggel látott már hangszigetelésre használt szivacsokat. Egy amerikai fiatalnak eszébe jutott, hogy megnézze, mi történik, amikor meggyulladnak.