Gömbök, csengettyűk, hőemberek, házikók – hogy csak néhányat említsünk a sok-sok lehetőség közül, ami a karácsonyfadíszek széles választékát jellemzi. Sokan őrizgetünk régi, kissé megkopott, de lelkünknek annál értékesebb díszeket, melyek még szüleink, de akár nagyszüleink karácsonyfáit is díszítették. Szaloncukrok, melyek papírjait a gyerekek óvatos mozdulatokkal hajtogatják vissza, mintha még tele lenne – miután tartalmukat elcsenték. A karácsonyfaizzókat régen még érdemes volt a faállítás előtt ellenőrizni, hogy mindegyik égő rendben van-e, mert ha egy kiégett, az egész sötét maradt, és egyenként kellett próbálgatni, hogy melyik égő a bűnös. A mai LED korszakban ez már csak emlék.
Szóval a díszek nemcsak sokéle formájúak, de többféle típusúak is. Hogy melyikük dominál, mely színek és formák a jellemzőek, meghatározza a karácsonyfa stílusát, mely szerencsés esetben összhangban van lakásunk belső tereinek hangulatával.
Skandináv stílusú karácsonyfa
„Világít rajta minden, mint a karácsonyfán” – ahogy a mondás tartja. A skandináv stílus kedvelőnek nem kell ettől tartania – az így feldíszített fenyőfákat nem feltétlenül jellemzi a túl sok világító gömböcske. Sőt még sz sem okozhat gondot, hogy miként illeszkedik a karácsonyfa a környezetbe, hiszen az északi országokban tűlevelűekben nincs hiány! Ennél a stílusnál is javasoljuk, hogy koncentráljunk egy domináns színre, amit ellentételezhetünk a díszek sokféle formájával. A skandináv stílus megfelelő kiegészítése egy fonott kosár vagy egy fémtartály lehet, amelybe a fát tesszük.
Csináld magad karácsonyi díszek
De miért ne lehetne a karácsonyfát természetes anyagokból, saját kezűleg készített díszekkel dekorálni? Az ilyen díszek fokozhatják a karácsony varázslatát, és nemcsak a szépségükkel látásunkra, hanem akár finom illatjukkal orrunkra is befolyással lehetnek. A rusztikus stílus hívei nemcsak a környezetbarát megoldásokat kedvelik, hanem illatos díszeikkel fokozzák az igazán családias, illatos ünnepek varázsát. Hogy hogyan?
Tökéletes példa ezekre a szárított narancsszeletekből készült medálok, amelyek nemcsak gyönyörűen néznek ki, hanem illatoznak is. Tegyük hozzá a családi körben kisütött, mézeskalácsból készült díszeket, és a karácsonyi hangulat jó ideig velünk marad.
Az otthon készíthető karácsonyfadíszekkel kapcsolatban szinte mindenhol lehet inspirációt találni: a héjában lévő földimogyoróból némi festék és filcanyag segítségével könnyen Mikulást és manók sokaságát varázsolhatjuk elő. A gyerekek pedig készíthetnek láncot papírkarikákból, mely feltűnő dekorációja lehet a fának.
Ég a fa!
Nem akarjuk elrontani az ünnepek varázsát, de a karácsonyi dekoráció kialakításakor is fő a biztonság. A tűzoltókat szinte minden évben riasztják égő karácsonyfákhoz, és ezek által okozott lakástüzekhez. A fő bűnösök többnyire meghibásodott, zárlatossá vált karácsonyfaizzók, de a tüzet a házak karácsonyi kivilágítása okozhatja. És még egy elgondolkodtató adat: a karácsonyfatűz mindössze 1 perc alatt szétterjedhet a nappaliban. Emiatt fontos, hogy megbízható karácsonyfaizzókat vásároljunk, legyünk ez ügyben körültekintőek, nem biztos, hogy itt kell spórolnunk.
Amikor azonban már késő, és kigyulladt a tűz, a veszteségeket csökkentheti, ha a ház hőszigetelése megfelelő anyaggal, például a tűzterjedést gátló kőzetgyapottal készült, mely nem gyúlékony és képes ellenállni akár 1000 ⁰C hőmérsékletnek is.
Vigyázzunk tehát, és éljük át a családi karácsony csodáját, karácsonyfánk ragyogásának és illatának fényében.
Boldog Ünnepeket!
Thank you!!1