Mikor kezdődik a fűtési szezon Magyarországon? Mik az előírások?
A Magyarországon érvényben lévő jogszabályok szerint a fűtési szezon szeptember 15-én kezdődik és május 15-én ér véget. Az előírásokban az a kikötés is megtalálható, hogy a fűtésszolgáltatási eljárás akkor elindítandó, ha a napi átlaghőmérséklet az adott egy napon 10 Celsius-fok alatt van, vagy ha 3 egymást követő napon nem haladja meg a 12 Celsius-fokot. Érdemes megjegyezni, hogy a lakóközösségeknek lehetőségük van kérvényezni a fűtési szezon kezdő időpontjának megváltoztatását. Ebben az esetben a fűtésszolgáltatóhoz be kell nyújtani a szóban forgó távfűtési alállomáshoz tartozó, a lakóközösség által aláírt írásbeli igénylést.
A hivatalos fűtési szezon nem vonatkozik közvetlenül az önálló kazánházzal felszerelt családi házak tulajdonosaira. Ebben az esetben a hőforrás állandó aktiválásának kezdő időpontját egyedileg, a tulajdonos határozza meg.
Érdekes lehet ez a cikk is: Tetőszigetelés
Hogyan készülhetünk fel a fűtési szezon kezdetére?
A fűtési szezon kezdete előtt végzendő, alapvető előkészületek közé tartozik a fűtésben szerepet játszó eszközök ellenőrzése és szükség esetén karbantartása. Mindenekelőtt fontos, hogy a fűtés beüzemelése előtt a radiátorokat légteleníteni kell. Ezen eljárás elmulasztása a rendszer egyes részeinek eltömődéséhez vezethet, ami továbbá egyes fűtőelemek hőellátásának leállását eredményezi.
Amennyiben teljes mértékben szeretnénk felkészülni fűtési szezonra, a ház vagy lakás hőveszteségének maximális csökkentésére kell törekednünk. A többlakásos épületek lakói e tekintetben némileg korlátozott lehetőségekkel rendelkeznek, de ez nem jelenti azt, hogy ne tehetnének intézkedéseket a hőveszteség csökkentése érdekében. A régebben épült panellakások jó részében az ablakok légzárása nem megfelelő. Ez is hozzájárul a fűtési költségek emelkedéséhez, mivel az kiszökő hő miatt ezen lakások energiaigénye magasabb lesz. A megoldás természetesen a nyílászárók cseréje.
Olvassa el ezt az írásunkat is: A válaszfalak szigetelése
A hőellátás szempontjából független családi házak tulajdonosai sokkal több lehetőséggel rendelkeznek, amikor az épület korszerűsítéséről van szó a hőveszteség csökkentése érdekében. Természetesen nem minden házban van igény ilyen fajta intézkedésekre, azonban számos épületben, különösen a régebbi technológiával otthonok esetében, sok javítanivaló van az energiahatékonyság szempontjából. Az épület hőveszteségének csökkentése érdekében sok esetben korszerűsítésre van szükség. Ilyen korszerűsítési megoldás az épület teljes homlokzatának, illetve padlásterének hőszigetelése.
A kőzetgyapot szigetelőanyagok ideális megoldást nyújtanak az épületek – akár utólagos – hőszigetelésére. Alkalmazásukkal minimalizálható a hőveszteség, hiszen egy megfelelően szigetelt épület energiahatékonyan, alacsonyabb rezsiszámlákkal működhet. A kőzetgyapot továbbá kiváló hangszigetelő is egyben, továbbá kiváló tulajdonságait hosszú évtizedekig megtartja, azaz rendkívül tartós termékről van szó. A kőzetgyapot továbbá tűzálló anyag, ezzel további biztonságot nyújt az épületben lakók számára.
Ismerje meg a homlokzatok szigetelését: Homlokzati hőszigetelés