Magyarországon évtizedek óta jelen van a ROCKWOOL, amely kőzetgyapot-szigetelőelemeket készít tapolcai gyárában. A dán központú vállalatcsoport itthon is kiemelt figyelmet fordít a fejlesztésekre, amelynek eredményeképp tartós és hatékony szigetelőanyagokat tudnak előállítani.
Víztaszító és páraáteresztő
Ezen fejlesztések eredményeképp olyan kőzetgyapot hőszigetelő anyagokat gyártanak, amelyek teljes keresztmetszetükben taszítják a vizet, más néven hidrofóbok. Mit jelent ez a gyakorlatban? Az a kőzetgyapot, amely nem rendelkezik ilyen tulajdonsággal, rövid idő alatt igen nagy mennyiségű vizet szívhat magába, viszont a felvett nedvességet csak lassan adja le. Ez főként a beépítés előtt okozhat problémát, amikor a szigetelőelemet csapadék érheti.
Ezzel szemben a ROCKWOOL szigetelőelemeinek még a vágott felületéről is leperegnek a vízcseppek. A tartós csapadéknak kitett, víztaszító szigetelőelemeknek is csak a felülete nedvesedik, ami azért lényeges, mert a hőszigetelő anyagok szigetelő képessége nedves állapotban jóval rosszabb, mint szárazon. A víztaszító képességét annak köszönheti, hogy a szálakat a gyártás során impregnáló anyaggal vonják be.
A kőzetgyapot kiváló páraáteresztő nyílt pórusú szerkezete miatt, szaknyelven fogalmazva alacsony páradiffúziós ellenállású. Ez a tulajdonság rendkívül alkalmassá teszi a külső oldalon történő hőszigetelésre, mivel nem képez a szerkezet külső oldalán a pára számára akadályt így az szabadon eltávozhat anélkül, hogy a szerkezeten belül lecsapódna.
[contentcards url=”http://otthontitkok.hu/homlokzati-hoszigeteles-kozetgyapotbol/” target=”_blank”]
A különleges szálszerkezet nemcsak a páraáteresztés terén biztosít előnyöket. A kőzetgyapot nyílt szálszerkezete miatt a beeső hanghullámokat is nagy mértékben csillapítani képes, a levegő rezgésének energiáját a súrlódás során hővé alakítva.
Alak- és mérettartó
Alkalmazás során a kőzetgyapot szigetelőelemeknek akár 80-90 Celisus-fokos hőingadozást kell kibírni; nyáron a magastető akár 70 fokosra is felmelegedhet, míg télen -20 fokosra is lehűlhet. Ezt alakváltozás nélkül bírja a kőzetgyapot, mégpedig azért, mert nincsen értelmezhető hőtágulása. Az ugyanis az anyagon belül, a szálak egymás közötti mozgásában valósul meg.
A ROCKWOOL-termékek nem zsugorodnak, nem roskadnak, ami azt jelenti, hogy szükségtelen a termékek lépcsős szélkialakítással történő illesztése, ami költségmegtakarítást, illetve olcsóbb, gyorsabb kivitelezést eredményez.
Egyes zárt cellás műanyaghabokkal szemben (amelyekből a szigetelő tulajdonságokat biztosító töltőgáz az évtizedek folyamán lassan eltávozik) a kőzetgyapotban a levegő szigetel, ami azt jelenti, hogy hőszigetelő képessége az idő múlásával sem romlik, élettartama az épület élettartamával megegyező.