Egy új ház építésének teljes folyamatát három fő lépésben lehet összefoglalni (feltéve, hogy az építési telekkel már rendelkezünk):
- Épület tervrajzának, tervének elkészítése
- Az építkezés előkészítése
- Az építkezés megvalósítása
1/ Az épület tervezése
Az épület tervezését bízzuk építészre! Fogalmazzuk meg vágyainkat és kívánságainkat, szedjük össze, hogy milyen elvárásaink vannak leendő házunkkal kapcsolatban – nyilván a lehetőségeinket figyelembe véve. Hacsak nem előre elkészített tervekből szeretnénk válogatni, típustervet venni.
A számunkra megfelelő építész kiválasztásánál érdemes korábbi terveit, megvalósíult épületeit – legalább kívülről, vagy fényképről – megtekinteni. Szimpatikusak nekünk a formák, alakzatok ötletek? Vagy mást várunk el egy tervezőtől? Tervezett már olyan épületet, ami szívünkhöz közelebb áll? Ezeket érdemes átgondolni.
2/ Az építkezés előkészítése
Az építkezés megkezdése után minden utólag kitalált változtatás és módosítás sokkal többe kerül, mintha előzetesen szerepelne a tervekben. Ezért fontos különösen odafigyelni az előkészítésre.
A ház projekt
Ha elkészült és véglegesítésre került az épület terve, a következő lépés műszaki dokumentációt készíttetni és építési engedélyt szerezni.
A saját ház építése egy sok lépésből álló folyamatos munka, míg a ház el nem nyeri végleges formáját. Minden lépés számít. Minden részlet hozzájárult a majdan kész épület általános megjelenéséhez, a ház kinézetéhez, ami hatással lesz arra hogy hogyan fogjuk érezni magunkat benne.
Építési dokumentáció
Szükséges pontosan meghatározni a ház építésének módját és a felhasználni kívánt anyagok – többek között a felhasználni kívánt hőszigetelés – műszaki jellemzőinek leírását.
Vegyük például az ajtót, ami a következőképpen lehet meghatározni: “Tömör burkolt ajtók, 700/2100 mm méretűek”.
Ahhoz azonban, hogy egy ajtót meg leheseen rendelni, ennél sokkal több információt kell megadnunk az ajtóról: a felületkezelést, a szerelvényeket és a fogantyúkat, a zsanérokat és így tovább. Mindezek befolyásolják az ajtó küllemét és árát. Ha nem adjuk meg ezeket a részleteket előre, előfordulhat, hogy a kivitelező majd a legolcsóbbat szerzi be, ami nem biztos, hogy tetszeni fog.
Az dokumentáció alapján meg lehet már rendelni a szükséges építőanyagokat, és főleg az építkezés során ellenőrizhetjük, hogy mindent adott minőségben és mennyiségben megfelelően hajtanak-e végre.
Munkaszerződés
A házépítés időbe telik, sok kockázattal jár. A szerződéssel rögzíthetjük hogy pontosan milyen házat építtetünk, melyek az egyes állapotok elkészülésének határidejei, mikor, milyen esetben történnek kifizetések, rögzíteni kell a visszatartást, a szerződéstől való elállás lehetőségét, annak az esetnek a kezelését, ha a kivitelező nem teljesíti kötelezettségeit.
3/ Az építkezés megvalósítása
Ellenőrzés
A rendszeres ellenőrzések fontosak az építkezés során. Annak ellenőrzése, hogy mindent a szerződéses dokumentációnak megfelelően, az előírt minőségben és a menetrend szerint hajtanak-e végre.
Változtatások
Egyes esetekben különféle kisebb vagy nagyobb változások történnek az építkezés során a tervhez képest. Ennek lehetőségét is érdemes belefogalmazni a szerződésbe: az ügyfélnek joga van ezekhez a változtatásokhoz. Változások előfordulhatnak: más ablakokat szerez be a kivitelező, mert ami a tervebn van, már nem elérhető stb. …
Számlázás
Bár előlegekről lehet szó, az építési tevékenységet ténylegesen elvégzett munka után szokás kifizetni. A kivitelező számlákat állít ki a ténylegesen elvégzett munkákról, pl. rendszeres havi időközönként. Miután ellenőrizte, hogy a számlák összhangban vannak-e a tényekkel, az ügyfél, azaz az építtető fizet. Kivételt képezhetnek az elemek szállításáért járó előlegek. A gyártók általában nem kezdik el pl. az ablakok, vagy más, megrendelésre készülő elemek gyártását előleg nélkül.
Amire figyelni kell:
“Nincs itt szükség előzetes dokumentációkra“
A megvalósítás során ragaszkodjunk előzetes tervdokumentációhoz, mely részletesen leírást ad az épületről. Ezzel végig lehet kísárni az épület építésének fázisait, elenőrizni lehet, hogy minden valóban a tervek szerint és az ott meghatározott műszaki paramétereknek megfelelő anyagok felhasználásával készült. Össze lehet hasonlítani a tervet és a megvalósult épületet. Ha eltérés van – könnyen kiderül
„Elég lesz ez ide“
Soha ne fogadja el a kivitelező cég egyszerűsítési javaslatait anélkül, hogy konzultálna az eredeti terveket készítő építésszel. Lehet, hogy a kivitelezőnek megkönnyíti a munkáját pár változtatás, de nem ő fog élni a készülő házban. Minden ilyen változtatást az építésznek jóvá kell hagynia.
Biztonsági tartalék
Ha új házat épít vagy házat újít fel, mindig legyen némi anyagi tartaléka a kiszámolt vagy becsült költségeken felül. A ház kivitelezése összetett és hosszú folyamat, a dolgok változhatnak az építkezés. Új épület esetében a költségvetés legalább 5%-a, újjáépítés során legalább 10%-a legyen meg tartalékban.
Biztosítás
Az épületek és a kivitelezőcégek sokszor nem rendelkeznek biztosítással. A biztosítás ugyan összetett kérdés, de érdemes maximálisan odafigyelni rá. Ha semmi váratlan sem történik, akkor minden rendben van, de ha igen, akkor a szállító komoly bajba kerülhet. Az alapszabály az, hogy biztosítsam magam olyan károkra, amelyek komolyan veszélyeztethetnek. A kisebb károkat magam is áthidalhatom, vagy a szállító kezelni tudja azokat.