Ismerje meg, miként lehet egy kandallóhoz kéményt kialakítani!

otthontitkok

5 perc

A kémény füstelvezetőinek építése nem bonyolult. Az ilyen típusú rendszerek általában előre gyártott elemekből kerülnek összeállításra. Minden kéménynek burkolatból, fő füstelvezetőből és hőszigetelésből kell állnia.

A hőszigetelt kéményrendszer kialakítása biztosítja a berendezés működésének magas hatékonyságát. Ez a védelem megakadályozza a kéményburkolat és a közvetlen közelében lévő alkatrészek és tárgyak felmelegedését is.

Hogyan lehet egy kandallóhoz kéményt kialakítani?

A rendszerelemek összeszereléséből álló kéménytelepítés nem bonyolult eljárás. Az erre irányuló munkálatok már akkor kezdhetők meg, amikor elkészült az épület alapozása és felállításra kerültek a teherhordó falak is. A kéményelvezetőknek a saját alapokon kell felépülniük. A kéményépítési munkálatok első szakasza az üreges tömb elhelyezése az alapra, ezt követően pedig a betonkeverékkel való feltöltése. A következő lépés a második üreges tömb felállítása a füstelvezető helyén. Nem szabad elfeledkezni a szellőzőrácsra szánt nyílás kivágásáról. Miután elhelyeztük a kondenzátort a második üreges tömbben, folytathatjuk a következő elemek felállítását. A kéményrendszer telepítésénél cement- vagy cementmész-habarcsot ajánlatos alkalmazni. A kémény beépítésekor nem szabad elfelejteni, hogy a csőelemeket az üreges tömbökbe kell behelyezni, beleértve a szükséges kiegészítő alkatrészeket (pl. T-idomokat). A blokkok és a csövek közötti tereket kőzetgyapot-szigeteléssel kell bebiztosítani.

Ez a cikkünk is érdekes lehet: A lakásbelső kialakítása

Miről nem szabad elfeledkezni a kéményrendszerek kivitelezésénél?

A kémény építésénél nem szabad megfeledkezni a füstelvezetők megfelelő hőszigeteléséről. Ez a védelem elsősorban a füst és füstgázok eltávolítására szolgáló rendszerekre vonatkozik, de a szellőzőrendszerek esetében is nagy jelentőséggel bír. A kémény hőszigetelésének célja hatékony füstelvezető huzat kialakulásának biztosítása, de szintén fontos az elvezetők külső burkolatának és a közvetlen közelében található elemek túlzott felmelegedése elleni védelem is. A kéményrendszerek szigetelésére szolgáló tipikus anyag a kőzetgyapot. Az ilyen típusú szigetelőtermék alkalmazása a szerelt kéményen javítja a levegő, a füst vagy a füstgázok áramlásának termodinamikáját, valamint lehetővé teszi a harmatpont értékének emelését is. A kőzetgyapot elsősorban kiváló hő- és tűzállóságának köszönhetően ajánlott anyag a kéményszigetelés készítéséhez. A kéményrendszerek szigetelésére szánt változatban az anyag optimális sűrűséggel rendelkezik, így a védőréteg nem csúszik lefelé az elvezetőn.

Javasoljuk korábbi írásunkat is: Hogyan válasszunk új ablakot?

A kőzetgyapot magas hangszigetelési paraméterei biztosítják továbbá a kémény elvezetőiből érkező zajok és zúgások csillapítását. Ennek köszönhetően hozzájárulhatunk az épület akusztikai komfortjának megteremtéséhez. Ezeken felül a kőzetgyapot lehetővé teszi a használat során és a csatorna nyugalmi állapotában keletkező hőmérsékletkülönbségekből fakadó esetleges deformációk kompenzálását is.

Nem szabad elfeledkezni arról, hogy a füstelvezetők felszerelése kötelező az épületeken kívül elhelyezett kémények esetében. Csak ebben az esetben biztosítható a kazánok vagy a hozzájuk csatlakoztatott generátorok előírt működése.

Olvassa el: Nedvesség és penészgomba otthonunkban

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

AJÁNLJUK:

Födémek és falak burkolása – hogyan spórolhatunk?

Végre felépítettük saját álomotthonunkat! A következő feladat a lakás belső tereinek kialakítása: a burkolatok, csempék, szaniterek stb. beszerzése. Igaz, már az építkezés alatt nagyjából kiköltekeztünk, de otthonunk hangulatos belsőjének kialakítása is komoly kiadásokkal jár. Mennyibe fog kerülni mindez? Maradt pénzünk rá? Nézzük, miként lehet pénztárcabarát módon kialakítani a lakásbelsőt, hogy végre az egész házat befejezhessük.

Exit mobile version