Vízgyűjtős házak – ahol az eső is csökkenti a rezsit

ROCKWOOL

4 perc

Azok, akik nem gyűjtik az esővizet elsőre nem is gondolnák, hogy hányféleképp lehetne hasznosítani ahelyett, hogy a csatornába ömlik. Kertes házaknál elsősorban öntözésre fordítható az összegyűjtött csapadék. Minimális átalakítással azonban ivóvíz helyett akár esővízzel is lehet öblíteni a vécét, sőt megfelelő szűréssel mosásra és fürdésre is alkalmas lesz.

Hogyan lesz ebből alacsonyabb rezsi? Ha egy nap alatt egy két fős háztartás tagjai fejenként kétszer öblítenek, és öblítésenként 6 liter vízzel számolunk, akkor az egy nap alatt 24 liter víz. Ez egy év alatt – szigorúan napi két öblítéssel számolva – 8760 liter víz. És ez még csak a vécézésen megspórolt vízmennyiség. Locsolásra és tisztálkodásra ennél jellemzően jóval több víz megy el.

Éves szinten ez pár tízezer forintos megtakarítást jelent ugyan, de hosszú távon ez akár (a csatorna- és vízdíjköltségek növekedésével számolva) milliós spórolás is lehet. Arról nem is beszélve, hogy ez egy környezetbarát megoldás, hiszen nem a tisztított vizet locsoljuk el arra a célra, ahol nem is lenne szükség rá. Ez a rendszer is tovább fejleszthető, a felhasznált szürkevíz újrahasznosítható egy beépített víztisztító segítségével.

Az ehhez hasonló lapostetős házakat is egyszerűen át lehet alakítani, hogy alkalmasak legyenek a víz begyűjtésére.

Ha csak öntözéshez használnánk, akkor a víz összegyűjtéséhez egy hordó is elég. A tetőről az ereszbe, majd onnan a hordókba vezetett csapadékot egy, a hordóhoz csatlakoztatott slagon keresztül lehet ellocsolni. A hordók tetejére érdemes hálót vagy fedelet rakni, hogy ne legyen kiváló szaporodási hely a szúnyogoknak vagy egyéb rovaroknak.

Kicsit komolyabb ráfordítással esővízgyűjtő rendszereket lehet kiépíteni, olyan nagy tartályokkal, amelyek a tetőről és a csatornából gyűjtik a vizet. A szűrővel megtisztított víz aztán már a házban is hasznosítható akár mosásra vagy fürdésre is.

A különböző lejtésű tetősíkok összemetsződéseinél kialakuló hajlatoknak és vápáknak rendelkezni kell a megfelelő lejtéssel, illetve biztosítani kell az összefolyókhoz vezető pontralejtést a követelményeknek megfelelően.

Ezeknek a rendszereknek fontos feltételük, hogy a ház tetejére hulló csapadék lehető legnagyobb része a gyűjtőbe kerüljön. A lapos tetejű házak nagy részénél fennáll az a probléma, hogy az esővíz egy része a tetőn gyűlik össze, ahelyett, hogy a csatornán keresztül a tartályokba folyna. Az ilyen helyzetek kiküszöbölésére hozták létre a ROCKFALL lejtésképző elemeket.

A tetőn álló víz nemcsak azért káros, mert többletterhelést okoz a tetőn és ez károsíthatja hosszabb távon az esővíz elleni szigetelést. A kőzetgyapot-lejtésképző rendszer amellett, hogy megfelelően elvezeti a vizet a tetőről, tökéletesen szigetel, így nemcsak a víz- és csatornadíj, hanem a fűtésszámla is alacsonyabb lehet.
AJÁNLJUK:

Klíma: hogy állunk most? Kell nekünk, vagy sem?

Ugye, milyen kellemes érzés, amikor a 30 Celsius-fokos hőségben egyszer csak betérünk egy klimatizált helyiségbe? Jobb esetben kellemesen hűvös van, rosszabb esetben viszont jéghideg. Egyre többen ismerik fel, hogy káros az egészségre is, és nem is biztos, hogy szükség van rá.