5 mód, hogy miként használd fel a kőzetgyapotot az otthonodban

A ROCKWOOL szerzői

6 perc

Tény, hogy a kőzetgyapot tökéletes hőszigetelő, azonban azt sokan nem tudják, hogy a természetes anyagnak sok más felhasználási területe is lehet. Ezeket gyűjtöttük most össze.

Természetesség, tartósság, energiahatékonyság, biztonság. A kőzetgyapot pozitív tulajdonságait és a kőzetgyapotból készült szigetelőrendszerek előnyeit hosszan lehetne sorolni. A bazaltkőből előállított termékek több területen is alternatív, hosszú távon gazdaságos és úttörőnek számító megoldásokat kínálnak.

Hangszigetelés

A kőzetgyapot szerkezetének köszönhetően kiválóan elnyeli a külső zajokat – legyen szó homlokzati szigetelésről vagy a szobák, szintek közti hangszigetelő elemekről. Az ásványgyapot hangszigeteléssel a belső tereknél a kellemetlen lépészajok, a munkát, pihenést zavaró hangok döntő részét meg lehet szüntetni. Ez fordítva is igaz: megfelelő hangszigeteléssel a belső terekből sem jut ki az ott keletkező zaj.

[contentcards url=”https://www.rockwool.hu/alkalmazasi-teruletek/tetoterek-szigetelese/?selectedCat=termékadatlapok” target=”_blank”]

Tűzvédelem

A bazaltkő nem éghető, így a belőle készült szigetelőelemek sem azok. Gyártása során alig használnak szerves anyagot, ezért magas hőmérsékletnek kitéve sem kezd el füstölni. Ez már csak azért is kiemelten fontos szempont, mert a háztüzek nagy részénél nem közvetlenül a lángok, hanem az égés során keletkező mérgező füst felel a halálesetekért.

Kertészet

Talán ez az egyik legkevésbé ismert felhasználási területe a kőzetgyapotnak. Persze csak szakmán kívül, a mezőgazdasági ágazat szakemberei már régóta tisztában vannak azzal, hogy milyen előnyöket biztosít az ásványgyapotból készített ültetőközeg. A ROCKWOOL-hoz tartozó GRODAN termesztőközeg a precíziós kertészet egyik meghatározó elemévé vált.

A kőzetgyapot ültetőközeg lényege, hogy a gyökeret segíti mindvégig optimális körülmények között tartani, ezáltal az a növény jóval aktívabb növekedését segíti elő. Csökkenti a víz- és a tápanyagfelhasználást, miközben a termésmennyiséget jelentősen növeli használata.

Otthoni növények számára is kiváló megoldás, legyen szó kinti vagy benti termesztésről. Kedvenc virágunkat, veteményesbe tervezett paradicsomunkat is szebbé tehetjük a különleges ültetőközeg használatával.

Belső terek szigetelése

Közismert, hogy egy ház energiafelhasználását nagyban befolyásolja a homlokzati hőszigetelés minősége. Azt viszont kevesebben tudják, hogy csaknem ugyanennyire fontos az alulról hűlő födémek megfelelő szigetelése.

A kőzetgyapot tűzvédelmi és hangszigetelő tulajdonságai miatt hatványozottan alkalmas arra, hogy megszüntesse a hideg áramlását a garázs, pince vagy egyéb olyan helyiség felől, ami hűtheti a házat. Nemcsak jól szigetel, de egyszerű vele dolgozni: könnyen felszerelhető, és legalább ugyanennyire egyszerű festeni az erre a célra kialakított CEILINGROCK-elemeket.

Akkor is jó szolgálatot tehet a kőzetgyapot, hogyha bővül a család és több helyiség kell.

Új szobák kőzetgyapottal

Akkor is elengedhetetlen a kőzetgyapot szigetelés, ha egy meglévő, nagy szobát osztanánk kettő vagy több részre. Az elvélasztás többnyire gipszkartonnal történik, amit érdemes ásványgyapot hőszigeteléssel megtölteni. Hogy miért?

A válaszfalba épített kőzetgyapot lehetővé teszi, hogy a két szobát energiahatékonyan lehessen különböző hőmérsékleten tartani. Ez például akkor tökéletes megoldás, ha az egyik helyiségben állandóan szellőztetnének, míg a másik lakó a hideg miatt alig hajlandó kinyitni az ablakot. A hidegebb helyiség így nem hűti a másikat. Arról nem is beszélve, hogy a kiváló hangszigetelő tulajdonságok miatt sokkal kevesebb zajterhelés szűrődik át, garantálva mindkét helyiség nyugalmát.

Még néhány tipp az ásványgyapot hőszigeteléssel kapcsolatban:
Padlók és födémek szigetelése
Válaszfalak szigetelése

Vélemény, hozzászólás?

AJÁNLJUK:

Új ház építésének előnyei és hátrányai

Az új ház építésének kihívásai és hátrányai  Számos előnye ellenére az új ház építése bizonyos kihívásokkal és potenciális hátrányokkal is jár. Az egyik fő kihívás az építkezés lebonyolításához szükséges idő. A ház építése néhány hónaptól akár több évig is tarthat, a projekt bonyolultságától és a munkakörülményeitől függően. Sokak számára a túl sok ideig elnyúló építkezés