Az elmúlt pár évben több, sok halálos áldozatot követelő háztüzet is okozott a rossz minőségű hő- és hangszigetelés Európa-szerte. Az esetek egy részében a kivitelezők követtek el szabályszegést, de volt olyan tűzvész is, ahol a tragédiát okozó anyagot legálisan építették be.
A magyarországi szabályozásról a homlokzati szigetelések tűzvédelmével kapcsolatban Nyíri Dániel tűzvédelmi előadó állította össze a legfontosabb tudnivalókat oldalunknak.
“Azt, hogy milyen szigetelőanyagot lehet beépíteni bizonyos létesítményekbe; társas- vagy családi házakba, ipari épületekbe több szempontból is megvizsgálják. A terméknek rendelkeznie kell teljesítménynyilatkozattal, amit a gyártó készíttet el. A nyilatkozatból kiderül, hogy milyen tűzveszélyességi osztállyal rendelkezik az anyag.
Amennyiben még nincs ilyen a terméknek, akkor át kell esnie a tűzveszélyességi anyagvizsgálaton. Ilyen jellegű vizsgálatot Magyarországon többek között az ÉMI Nonprofit Kft. szentendrei telephelyén lehet elvégeztetni. A vizsgálat alapján sorolják be a szigetelő termékeket tűzvédelmi osztályokba. Ilyen tűzvédelmi osztályból hétféle van: A1; A2; B; C; D; E; F. Az A1-es besorolás a legerősebb az F a leggyengébb határértéket jelöli.

Amikor már beépítésre kerül a sor, akkor szigetelőanyag rendszerről beszélünk. Ebben az esetben az építendő létesítménynél, vagy háznál a mindenkori Országos Tűzvédelmi Szabályzat (54/2014. BM rendelet) az irányadó, ami pontosan leírja a létesítményi követelményeket. Vagyis rendeltetéstől függően határozza meg a különböző típusú építési termékeket, azok tűzállósági határértékeit figyelembe véve.”
Tudtad? A ROCKWOOL kőzetgyapot szigetelőanyagai a legmagasabb, A1-es tűzvédelmi kategóriába tartoznak. A cég termékei éghetetlenek, gátolják a lángok továbbterjedését és egy esetleges háztűz esetén szinte semmilyen füstöt nem bocsátanak ki.
Nyíri Dániel azt is elmondta: nem mindegy, hogy több szintes lakóházat szeretnék létesíteni, vagy csak egy csarnok rendeltetésű épületet szeretnék felépíteni. Lakossági felhasználás esetén természetesen eltérőek lehetnek a követelmények. Amit még mindenképp fontos tudni, hogy földszintes épületnél a hőszigetelésre nincs jelentési kötelezettség, több szintes épületnél viszont már tűzvédelmi építész szakértőt is be kell vonni a tervezésbe, amikor a hőszigetelésen van a sor.